Resultat och Klara för pimpel SM 2019 Luleå

 

 

4:e Deltävlingen i Pimpel DM 2018-03-03 Runn 

4:e Deltävlingen i Pimpel DM 2018 , 3 - 3 , Runn ,

Borlänge SFK , 76 Deltagare .

Herr Senior

1

Jonas Gustafsson

Borlänge

6095 g

2

Kenneth Lilja

Ovansiljan

4300 g

3

Anders Axelsson

Ovansiljan

4282 g

4

Stefan Gren

Ovansiljan

3776 g

5

Stefan Johansson

Linghed

2590 g

6

Berndt Berggren

Borlänge

2472 g

7

Erik Södergårds

Borlänge

2382 g

8

Tomas Ljuden

Älvdalen

2070 g

9

Stefan Degerman

Älvdalen

1934 g

10

Björn Hols

Skinnkroken

1932 g

11

Per Nilsson

Älvdalen

1878 g

12

Per Gref

Leksandsfirren

1674 g

13

Christoffer Carlsson

Grängesfirren

1532 g

14

Ulf Hedlund

Smedjebacken

1404 g

15

Claes Mattsson

Ovansiljan

1200 g

16

Niklas Rehn

Borlänge

1196 g

17

Mikael Danielsson

Ovansiljan

1178 g

18

Henrik Persson

Skinnkroken

1094 g

19

Torbjörn Toresson

Skinnkroken

980 g

20

Mikael Malm

Älvdalen

856 g

21

Tommy Wadlund

Leksandsfirren

778 g

22

Anders Nilsson

Leksandsfirren

704 g

23

Stefan Spännar

Ovansiljan

524 g

Herr Veteran

1

Krister Bergman

Smedjebacken

5436 g

2

Roland Nykvist

Grängesfirren

2916 g

3

Ture Fransson

Falubygden

2692 g

4

Lars Johansson

Grängesfirren

2560 g

5

Mats Öjes

Skinnkroken

2456 g

6

Lars Gullstrand

Linghed

2346 g

7

Benny Bark

Borlänge

2326 g

8

Börje Andersson

Grängesfirren

2206 g

9

Anders Bäcklund

Linghed

1878 g

10

Karl-Olof Wikström

Smedjebacken

1856 g

11

Karl-Erik Jonsson

Smedjebacken

1832 g

12

Mago Göransson

Ovansiljan

1816 g

13

Jan Funestig

Grängesfirren

1798 g

14

Jan Björkman

Linghed

1712 g

15

Thomas Jansson

Grängesfirren

1624 g

16

Jörgen Andersson

Falubygden

1498 g

17

Tommy Andersson

Ovansiljan

1106 g

18

Kent Lövgren

Tunabygden

1058 g

19

Ulf Jacksson

Linghed

936 g

20

Göran Halvarsson

Skinnkroken

862 g

21

Hans Bjurström

Borlänge

722 g

22

Håkan Grufman

Grängesfirren

712 g

23

Hans Wallin

Grängesfirren

522 g

24

Stig Enström

Älvkroken

380 g

Äldre Herr Veteran

1

Karl-Johan Nilsson

Borlänge

3394 g

2

Sten-Olof Holmberg

Smedjebacken

2870 g

3

Lars Nordström

Grängesfirren

2604 g

4

Rainer Funestig

Grängesfirren

1930 g

5

Kurt Granath

Grängesfirren

1642 g

6

Bo Norrström

Falubygden

1610 g

7

Lars Wadlund

Leksandsfirren

1414 g

8

Rolf Åkerman

Grängesfirren

1218 g

9

Reijo Vuori

Falubygden

1128 g

10

Kjell Hellström

Borlänge

960 g

11

John Arvidsson

Borlänge

866 g

12

Kurt Mattsson

Skinnkroken

780 g

13

Finn Gentcherenko

Pro

708 g

14

Bernt Johansson

Falubygden

584 g

15

John Green

Ovansiljan

192 g

Dam Senior

1

Linda-Maria Lundin

Borlänge

2388 g

2

Camilla I-Einarsson

Skinnkroken

2006 g

3

Susanne Ivansson

Skinnkroken

776 g

Dam Veteran

1

Rosie Thörne

Borlänge

2442 g

2

Anna-Lena Björkman

Linghed

1180 g

3

Yvonne Wallin

Grängesfirren

1136 g

4

Monica Andersson

Grängesfirren

850 g

5

Barbro Bergkvist

Linghed

496 g

Äldre Dam Veteran

1

Ellen Jonsson

Borlänge

1344 g

2

Inger Åkerman

Grängesfirren

1228 g

3

Britta Ivansson

Skinnkroken

828 g

4

Inger Jansson

Vikmanshyttan

378 g

Äldre Herr Junior

1

Erik Bjurström

Borlänge

324 g

Yngre Herr Junior

1

Gunnar Nykvist

Falubygden

726 g

Lagtävling

Herr Senior

1

Ovansiljan

12358 g

Kenneth Lilja , Anders Axelsson , Stefan Gren

2

Borlänge

10949 g

Jonas Gustafsson , Berndt Berggren , Erik Södergårds

3

Älvdalen

4860 g

Mikael Malm , Stefan Degerman , Tomas Ljuden

4

Grängesfirren

4734 g

Jan Funestig , Ulf Hedlund , Christoffer Carlsson

5

Skinnkroken

4016 g

Torbjörn Toresson , Henrik Persson , Björn Hols

6

Leksandsfirren

3156 g

Tommy Wadlund , Anders Nilsson , Per Gref

7

Ovansiljan

2902 g

Mikael Danielsson , Claes Mattsson , Stefan Spännar

 


 


SM Kvalificerade till 2018 Luleå

 

SM Kvalificerade till 2018 Luleå

Herr Senior

Jonas Gustafsson

Borlänge

DM

Anders Axelsson

Ovansiljan

Serien

Kenneth Liljan

Ovansiljan

DM

Torbjörn Toresson

Skinnkroken

Serien

Stefan Gren

Ovansiljan

DM

Erik Södergårds

Borlänge

Serien

Stefan Johansson

Linghed

DM

Stefan Spännar

Ovansiljan

Serien

1.a reserv

Berndt Berggren

Borlänge

DM

2.a reserv

Björn Hols

Skinnkroken

Serien

3:e reserv

Herr Veteran

Ture Fransson

Falubygden

SM 2018

Krister Bergman

Smedjebacken

DM

Mago Göransson

Ovansiljan

Serien

Roland Nykvist

Grängesfirren

DM

Lars Gullstrand

Linghed

Serien

Lars Johansson

Grängesfirren

DM

Dan Ersbjörs

Borlänge

Serien

Mats Öjes

Skinnkroken

DM

Perolof Liss

Falubygden

Serien

Benny Bark

Borlänge

DM

1:a reserv

Karl-Olof Wikström

Smedjebacken

Serien

2:a reserv

Börje Andersson

Grängesfirren

DM

3.e reserv

Äldre Herr Veteran

Karl-Johan Nilsson

Borlänge

DM

Bo Norrström

Falubygden

Serien

Sten-Olof Holmberg

Smedjebacken

DM

Lars Nordström

Grängesfirren

Serien

Rainer Funestig

Grängesfirren

DM

Lars Wadlund

Leksandsfirren

Serien

1:a reserv

Kurt Granath

Grängesfirren

DM

2:a reserv

John Arvidsson

Borlänge

Serien

3:e reserv

Dam Senior

Linda-Maria Lundin

Borlänge

DM

Susanne Ivansson

Skinnkroken

Serien

Camilla I-Einarsson

Skinnkroken

DM

Eva Mörlin

Falubygden

Serien

1:a reserv

Dam Veteran

Barbro Bergkvist

Linghed

SM 2018

Rosie Thörne

Borlänge

DM

Monica Andersson

Grängesfirren

Serien

Anna-Lena Björkman

Linghed

DM

Yvonne Wallin

Grängesfirren

DM

1:a reserv

Äldre Dam Veteran

Ellen Jonsson

Borlänge

DM

Britta Ivansson

Skinnkroken

Serien

Inger Åkerman

Grängesfirren

DM

Lillemor Arvidsson

Borlänge

Serien

1:a reserv

Inger Jansson

Vikmanshyttan

DM

2:a reserv

Äldre Herr Junior

Erik Bjurström

Borlänge

SM 2018

Yngre Herr Junior

Gunnar Nykvist

Falubygden

DM

William Fakt

Falubygden

Serien

Philip Zetterström

Falubygden

Serien

Herr Senior Lag

Ovansiljan

DM

Borlänge

DM



Pimpel DM 2018

 

Pimpel DM 2018

Herr Senior

1

Anders Axelsson

Ovansiljan

16407 g

1 + 1 + 3 = 5

2

Jonas Gustafsson

Borlänge

16297 g

1 + 1 + 3 = 5

3

Torbjörn Toresson

Skinnkroken

2 + 3 + 5 = 10

4

Stefan Gren

Ovansiljan

4 + 6 + 6 = 16

5

Erik Södergårds

Borlänge

5 + 7 + 8 = 20

6

Stefan Spännar

Ovansiljan

2 + 5 + 15 = 22

7

Björn Hols

Skinnkroken

4 + 8 + 10 = 22

8

Henrik Persson

Skinnkroken

7 + 7 + 13 = 27

9

Tomas Ljuden

Älvdalen

8 + 8 + 11 = 27

10

Per Gref

Falubygden

6 + 12 + 13 = 31

11

Christoffer Carlsson

Grängesfirren

4 + 13 + 17 = 34

12

Stefan Degerman

Älvdalen

9 + 10 + 18 = 37

13

Niklas Rehn

Borlänge

9 + 15 + 16 = 40

14

Tommy Wadlund

Leksandsfirren

16+ 16 +21 = 53

15

Börre Omang

Falubygden

2 + 9

16

Berndt Berggren

Borlänge

6 + 12

17

Per Morelius

Falubygden

10 + 14

18

Mikael Malm

Älvdalen

9 + 20

19

Per Nilsson

Älvdalen

11 + 19

20

Mikael Danielsson

Ovansiljan

17 + 17

21

Kenneth Lilja

Ovansiljan

2

22

Jan Rönnbäck

Falubygden

3

23

Stefan Johansson

Linghed

5

24

Björn Kajs

Ovansiljan

11

25

Ulf Hedlund

Smedjebacken

14

26

Claes Mattsson

Ovansiljan

15

27

Anders Nilsson

Leksandsfirren

22

Herr Veteran

1

Krister Bergman

Smedjebacken

1 + 1 + 4 = 6

2

Mago Göransson

Ovansiljan

2 + 3 + 7 = 12

3

Lars Gullstrand

Linghed

1 + 6 + 6 = 13

4

Dan Ersbjörs

Borlänge

3 + 4 + 6 = 13

5

Ture Fransson

Falubygden

3 + 6 + 8 = 17

6

Perolof Liss

Falubygden

2 + 7 + 9 = 18

7

Karl-Olof Wikström

Smedjebacken

1 + 10 +14 = 25

8

Börje Andersson

Grängesfirren

4 + 8 + 13 = 25

9

Mats Öjes

Skinnkroken

5 + 5 + 17 = 27

10

Stig Enström

Älvkroken

2 + 7 + 19 = 28

11

Thomas Jansson

Grängesfirren

5 + 8 + 15 = 28

12

Tommy Andersson

Ovansiljan

3 + 10 + 17 = 30

13

Jan Funestig

Grängesfirren

9 + 9 + 13 = 31

14

Jörgen Andersson

Falubygden

5 + 11 + 16 = 32

15

Anders Bäcklund

Linghed

9 + 15 + 17 = 41

16

Göran Halvarsson

Skinnkroken

10+ 13 + 20 = 43

17

Jan Björkman

Linghed

11+ 14 + 18 = 43

18

Jonny Persson

Ovansiljan

12 + 11

19

Peter Nilsson

Grängesfirren

10+ 14

20

Sven-Erik Johansson

Grängesfirren

12+ 18

21

Hans Bjurström

Borlänge

16+ 21

22

Roland Nykvist

Grängesfirren

2

23

Lars Johansson

Grängesfirren

4

24

Benny Bark

Borlänge

7

25

Karl-Erik Jonsson

Smedjebacken

11

26

Kent Lövgren

Tunabygden

18

27

Ulf Jacksson

Linghed

19

28

Anders Homman

Leksandsfirren

21

29

Håkan Grufman

Grängesfirren

22

30

Hans Wallin

Grängesfirren

23

Äldre Herr Veteran

1

Bo Norrström

Falubygden

1 + 3 + 4 = 8

2

Lars Nordström

Grängesfirren

2 + 3 + 8 = 13

3

Lars Wadlund

Leksandsfirren

2 + 4 + 7 = 13

4

John Arvidsson

Borlänge

1 + 3 + 11 = 15

5

Kjell Hellström

Borlänge

1 + 7 + 10 = 18

6

Rolf Åkerman

Grängesfirren

5 + 5 + 8 = 18

7

Kurt Granath

Grängesfirren

5 + 6 + 10 = 21

8

Karl-Johan Nilsson

Borlänge

1

9

Sten-Olof Holmberg

Smedjebacken

2

10

Rainer Funestig

Grängesfirren

4

11

Lars-Erik Andersson

Grängesfirren

6

12

Yngve Gustafsson

Grängesfirren

7

13

Rolf Nyström

Falubygden

9

13

Reijo Vuori

Falubygden

9

15

Kurt Mattson

Skinnkroken

12

16

Finn Gentcherenko

Pro

13

17

Bernt Johansson

Falubygden

14

18

John Green

Ovansiljan

15

Dam Senior

1

Linda-Maria Lundin

Borlänge

1 + 1 + 2 = 4

2

Susanne Ivansson

Skinnkroken

1 + 1 + 3 = 5

3

Camilla I-Einarsson

Skinnkroken

2 + 2 + 3 = 7

4

Eva Mörlin

Falubygden

2

Dam Veteran

1

Rosie Thörne

Borlänge

1 + 1 + 1 = 3

2

Monica Andersson

Grängesfirren

1 + 2 + 3 = 6

3

Anna-Lena Björkman

Linghed

2 + 2

4

Yvonne Wallin

Grängesfirren

3

5

Barbro Bergkvist

Linghed

5

Äldre Dam Veteran

1

Ellen Jonsson

Borlänge

3387 g

1 + 2 + 3 = 6

2

Britta Ivansson

Skinnkroken

2117 g

1 + 2 + 3 = 6

3

Lillemor Arvidsson

Borlänge

1 + 1

4

Inger Åkerman

Grängesfirren

2 + 4

5

Inger Jansson

Vikmanshyttan

4

Äldre Herr Junior

1

Erik Bjurström

Borlänge

1 + 1

Yngre Herr Junior

1

William Fakt

Falubygden

1 + 1 = 2

2

Gunnar Nykvist

Falubygden

1 + 2

3

Philip Zetterström

Falubygden

2

 

 

 

 

 

 

This Web Page was Built with PageBreeze Free HTML Editor